Mikrocement na schody – czy warto się na to decydować?

schody beton dekoracyjny

Mikrocement cieszy się coraz większą popularnością. Pojawia się na podłogach, sufitach, ścianach, ale również i na schodach. To jeden z typów powierzchni , która do pewnego momentu  kojarzona była jedynie z  fabrykami i magazynami. Dziś można ją znaleźć nawet w najbardziej luksusowych budynkach – zarówno w prywatnych domach, jak i obiektach użytku publicznego.

Mikrocement na schody – zalety rozwiązania

Mikrocement wyróżnia się wspaniałymi właściwościami, które doskonale sprawdzą się na schodach. Przede wszystkim:

  • Właściwie wykonany i zabezpieczony jest odporny na wilgoć – dzięki temu możesz go zastosować nawet na schodach zewnętrznych, niestraszne mu ulewy i śnieg.
  • jest odporny na promieniowanie UV i warunki atmosferyczne
  • szeroki wachlarz kolorystyczny – praktycznie niograniczona kolorystyka mikrocementu daje możliwość dobrania właściwej barwy oraz odcienia do każdego wnętrza.
  • jest łatwy w pielęgnacji – mikrocement wystarczy przemywać letnią wodą z dodatkiem detergentu o neutralnym pH, dzięki temu nie trzeba poświęcać wiele cennego czasu , aby utrzymać schody z mikrocementu w odpowiednim stanie.
  • daje piękny, jednolity i elegancki efekt na schodach – w zależności od Twoich preferencji, jego struktura może być gładka lub porowata a zarazem antyposlizgowa.

Mikrocement charakteryzuje się też dużą przyczepnością do wielu podłoży, dobrą urabialnością oraz ponadprzeciętną elastycznością,

Schody z mikrocementu – do jakich wnętrz pasują?

Schody z mikrocementu doskonale prezentują się we wnętrzach nowoczesnych, industrialnych, jak również minimalistycznych. Jeśli jednocześnie zaaplikujesz mikrocement na podłogach czy ścianach, spowoduje to optyczne powiększenie przestrzeni. Świetnie sprawdzi się on także w salonach, gabinetach, sypialniach czy klatkach schodowych.

Aplikacja mikrocementu na schody

Jak zaaplikować mikrocement na schody? Poniżej znajdziesz kilka wskazówek.

  • Prace rozpocznij od dokładnego oczyszczenia podłoża – powinno być nośne i suche, czyste, pozbawione  pyłów oraz tłuszczów.
  • Zagruntuj podłoże skoncentrowanym preparatem ASDecorative PRIMER C. Rozcieńcz go z wodą w stosunku 1:1. Użyj do tego wałka lub pędzla.
  • Przy pomocy stalowej packi zaaplikuj 2 warstwy mikrocementu podkładowego ASDecorative BASE lub BASE EX – mikrocement podkładowy utwardza, wyrównuje drobne nierówności oraz ujednolica powierzchnię.
  • Przy pomocy stalowej packi zaaplikuj 2 warstwy mikrocementu nawierzchniowego ASDecorative np. MEDIUM lub RUSTIC . W zależności od Twoich potrzeb, możesz to zrobić z wykorzystaniem mikrocementu w proszku lub FAST (mikrocementu w postaci gotowej masy ). Bardzo istotny jest tutaj układ warstw, który należy odpowiednio dobrać w zależności od Twoich preferencji i rodzaju struktury powierzchni, jaką chcesz uzyskać:

Zabarw mikrocement odpowiednimi pigmentami.

  • 1 x MEDIUM i 1 x FINO – w przypadku powierzchni gładkich,
  • 2 x MEDIUM – w przypadku powierzchni gładkich lub lekko strukturalnych,
  • 2 x RUSTIC – w przypadku powierzchni gładkich z wżerami lub strukturalnych,
  • 2 x FINO – w przypadku idealnie gładkich powierzchni (dla powierzchni z mikrocementu fino ich łączna, całkowita grubość nie powinna przekraczać grubości kartki papieru ).

 

  • Zaimpregnuj powierzchnię preparatem ASDecorative IMPREGNAT – nałóż na powierzchnię 1-2 warstwy z użyciem gąbki. Poczekaj aż całość wyschnie.
  • Zaaplikuj przy pomocy wałka lub natrysku dwuskładnikową, skoncentrowaną powłokę poliuretanową ASDecorative SEALER AQUA, w ilości 2-3 warstw (należy aplikować warstwy po wyschnięciu poprzednich, trwa to około 12-16 godzin).

Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

27 stycznia, 2021

ASD Studio

Zobacz komentarze