Mikrocement Medium

Mikrocement Medium

Mikrocement ASDecorative MEDIUM, to z pewnością najbardziej uniwersalny beton cienkowarstwowy, często znany również, jako mikrobeton, beton cire, czy też microtopping. Jego właściwości oraz wielkość starannie wyselekcjonowanego w procesie kalibracji kruszywa, czynią go materiałem o wszechstronnym zastosowaniu. Mikrocement o tej strukturze występuje w dwóch odmianach, jednej w proszku do zmieszania z wodą ASDecorative MEDIUM oraz gotowej do użycia i zabarwienia masy ASDecorative FAST.

Dzięki właściwościom mikrocementu  ASDecorative MEDIUM, można uzyskać zróżnicowane powierzchnie, od niemal całkiem gładkich, przez delikatnie strukturalne z drobniutkimi wżerami, po wyraźnie strukturalne. Efekt ostateczny zależy od sposobu i techniki aplikacji oraz od długości czasu pomiędzy aplikacją kolejnych warstw.

Bardziej gładkie powierzchnie uzyskujemy, kiedy warstwa poprzednia jest jeszcze lekko wilgotna i aplikacja odbywa się według zasady

„mokre na mokre”. Dzięki temu, nakładany mikrocement pozwala się wygładzić w o wiele większym stopniu .

Zasada ta nie dotyczy mikrocemetu z grupy FAST, gdzie przed aplikacją kolejnej warstwy, warstwa poprzednia powinna całkowicie wyschnąć, zazwyczaj trwa to od 1, do 3h.

Najważniejsze cechy i różnice pomiędzy mikrocementem w proszku, a gotową masą FAST to:
– aplikacja kolejnej warstwy w przypadku mikrocementu w proszku może odbywać się na jeszcze wilgotną warstwę poprzednią, a w przypadku mikrocementu MEDIUM FAST po jej całkowitym wyschnięciu
mikrocement MEDIUM FAST, dzięki niższej nasiąkliwości oraz większej elastyczności, jest łatwiejszy do pełnego uszczelnienia, co może mieć znaczenie w przypadku wykonywania aplikacji narażonych na stałe lub okresowe działanie wody, np. w łazienkach
mikrocement MEDIUM, w proszku pozwala na uzyskanie powierzchni, o wyższym stopniu gładkości
– do mikrocementów FAST dodajemy o wiele mniej pigmentu, niż do mikrocementów w proszku. Ilość dozowanego pigmentu dla podstawowych kolorów w odcieniach szarości to, dla MEDIUM w proszku 50 ml na 1 kg, a dla MEDIUM FAST 5 ml na 1 kg
mikrocementy FAST podczas schnięcia ciemnieją, a mikrocementy w proszku stają się jaśniejsze.
mikrocement MEDIUM w proszku ma odcień ciepłej bieli, a MEDIUM FAST jest lekko beżowy, dzięki temu barwy uzyskiwane na MEDIUM FAST mają cieplejszy odcień.

Uzyskany efekt końcowy zależy przede wszystkim od techniki samej aplikacji, stopnia wyschnięcia oraz porowatości warstwy poprzedniej, kąta przyłożenia packi, siły nacisku, wielokrotności przegładzenia, stopnia szlifowania itp.

Mikrocementów ASDecorative o strukturze MEDIUM najczęściej używamy w konfiguracjach jak poniżej: Dla ścian i okładzin na meblach: dwie warstwy jako całkowita aplikacja lub jako jedna, bądź dwie warstwy podkładowe dla jednej lub dwóch warstw wygładzających FINO lub FINO FAST. Dla podłóg: na wcześniej wykonane dwie warstwy z ASDecorative BASE, dwie warstwy, jako wykończenie powierzchni lub jednej, bądź dwóch warstw dla jednej lub dwóch warstw wygładzających FINO lub FINO FAST.

Jak widać, wachlarz możliwości jakie dają mikrocementy ASDecorative MEDIUM i MEDIUM FAST jest niezwykle szeroki i daje bardzo wiele możliwości dla kreatywnych projektantów i wykonawców. Mikrocementy o strukturze MEDIUM – niezwykle uniwersalne są najczęściej stosowanym produktem jako aplikacja właściwa lub część jej warstw.